Współpraca zagraniczna
Współpraca ze szkołą z Litwy.

W celu międzynarodowej współpracy od 30 marca do 4 kwietnia 2009 będziemy gościć uczniów i opiekunów zSilale Steponas Darius and Stasys Girenas Secondary Schoolz Litwy. Tradycje, zwyczaje, obrzędy, podobieństwa i różnice w kulturze polskiej i litewskiej są tytułem naszego projektu, a tematem: podobieństwa i różnice Świąt Wielkanocnych w Polsce i na Litwie. Projekt ten otrzymał‚ aprobatę i fundusze z Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młoodzieży działajacego w ramach FundacjiRozwojuSystemuEdukacji.

Głównym celem projektu jest promowanie dialogu międzykulturowego, tolerancji oraz rozwijanie umiejętności językowych. Pracując w mieszanych grupach młodzież pozna codzienne życie, zwyczaje świąteczne i kulturowe, takie jak przygotowanie Świąt oraz dekorację stołu wielkanocnego. Poprzez podobieństwa i różnice istniejące współcześnie oraz w przeszłości uczniowie zrozumieją, jak wiele jest dowodów wspólnej tradycji i doświadczeń kulturowych oraz zapożyczeń w narodowym i regionalnym dorobku.

Realizacja projektu przejawiała się będzie we wspólnym przygotowaniu potraw świątecznych, w obrzędach, w zabawach, w muzyce i w sporcie oraz w pokazaniu ważnych dla naszego regionu elementów kultury i historii.

Wizyta Gości z Litwy w naszej szkole

Zdjęcia z wizyty Gości z Litwy w naszej szkole

leaflet

Lithuanian Holiday