LEKCJA EUROPEJSKA Z EUROPE DIRECT W ZS 5

27.03.2015 r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego oraz uczniowie gimnazjum i liceum wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Szczecinie. Punkt Informacji Europejskiej Europe- Direct Szczecin jest instytucją publiczną należącą do ogólnoeuropejskiej sieci Europe Direct, której działania są koordynowane przez Komisję Europejską i pełni rolę łącznika obywateli z instytucjami europejskimi. Lekcja europejska poświęcona była europejskiemu wolontariatowi.

W czasie warsztatów mieliśmy okazję poznać różne programy, które oferują pracę wolontariuszom w różnych krajach Europy. Opłacony zostaje przejazd oraz mieszkanie i wyżywienie. Oprócz określonej pracy jest także możliwość poznawanie miejsca, w którym mieszkamy, zwiedzania, zawierania nowych znajomości. Podczas spotkania wypełniliśmy również ankietę, która wskazała nam jakiego typu wolontariat jest dla każdego najlepszy. Otrzymaliśmy również katalogi wszystkich najważniejszych programów oferujących wolontariat, zawierające wszystkie informacje, które należy posiadać przed przystąpieniem do programu. Zainteresowanych zapraszamy do Szkolnego Klubu Europejskiego Europrometeja, sala nr 110.

Lekcje europejskie, fora dyskusyjne…

Po przeszkoleniu młodych Europejczyków naszego klubu przyszedł czas na lekcje europejskie dla uczniów naszej szkoły. Członkowie klubu prowadzili również lekcje o naszym mieście: " Szczecin w Unii Europejskiej". A konkurs " Szczecin- miasto młodości i przyszłości" zapewnił jednemu z członków klubu indeks na studia i rok studiowania za darmo w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie. " Standardy europejskie w Urzędzie Miasta Szczecin" prowadzone były przez kierownika Biura Obsługi Interesantów w Szczecinie. Bardzo ciekawe było forum pt: " Polska w UE- korzyści i straty", o którym wypowiedział się pani Dyrektor Wiesława Fajer: "Poruszane tematy wykazały wielką tolerancję poglądów oraz dojrzałość obywatelską młodych Europejczyków. Młodzież wykazała wiele troski i obaw związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej." W tym roku szkolnym właśnie trwają Obchody Praw Człowieka. Lekcje prowadzone są przez sędziego z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Małgorzata Sass - opiekun SKE Europrometeja.