preloader
Przejdź do głównej treści

Czcionka:

Kontrast:

Klub Europejski

O klubie…

Ukształtowanie poczucia jedności europejskiej oraz przygotowanie uczniów do życia w zjednoczonej Europie jest jednym z celów Szkolnego Klubu Europejskiego Europrometeja. Klub powstał w 2003 r. Siedzibą klubu jest Zespół Szkół nr 5 im. Józefa Wybickiego w Szczecinie, a członkami klubu uczniowie Liceum i Gimnazjum ZS 5. Działania klubu rozpoczęliśmy od opracowania statutu, ogłoszenia konkursu na nazwę, motto i logo. Klub ma swojego opiekuna. Co roku jest ok. 30 członków SKE. Logo SKE to znicz olimpijski wpisany w gwiazdy ułożone w kształcie okręgu na niebieskim tle. Motto klubu brzmi: " Z językami do Europy". Klub został zarejestrowany w bazie klubów europejskich w Centrum Informacji Europejskiej w Warszawie.

Moja szkoła w Unii Europejskiej…

Nasz klub został zgłoszony do II, III i VI edycji programu edukacyjnego Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej pt: "Moja szkoła w Unii Europejskiej" pod patronatem prezydenta RP. Dzięki temu otrzymywaliśmy materiały informacyjne, broszury, scenariusze lekcji dotyczące problematyki europejskiej. Wzbogaciły one nie tylko naszą biblioteczkę. Materiały te były bardzo pomocne w propagowaniu wiedzy o UE w szkole, klubie, ale i również przy okazji innych przedsięwzięć.

Małgorzata Sass - opiekun SKE Europrometeja.

Eurowarsztaty…

W ciągu roku szkolnego członkowie klubu brali udział w warsztatach, szkoleniach organizowanych przez opiekuna klubu. Te spotkania szczególnie podobały się młodzieży, ponieważ były prowadzone przez kompetentne osoby. Zajęcia te często rozpoczynały się filmem, prezentacją multimedialną, a kończyły dyskusją, angażującą wszystkich członków klubu. Na te spotkania zawsze była zapraszana pani Dyrektor ZS 5. Przykładowe tematy szkoleń: " Unia Europejska w pigułce " Systemy edukacyjne w krajach UE " Europa - nasze wspólne dziedzictwo " Obraz Polaków i Europejczyków w Polsce i Europie " Przygotowanie młodzieży do pracy w UE " Prawa człowieka Członkowie klubu brali udział w lekcjach w pracowni komputerowej z Europejskiej Akademii Internetowej, a także w konferencji organizowanej przez Zachodniopomorskie Centrum Edukacyjne pt. " Jestem Europejczykiem i co dalej?". Co roku pracujemy na warsztatach z Kalendarzem Europejskim, który otrzymujemy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie biorą także co roku udział w olimpiadzie europejskiej organizowanej przez Centrum Europejskie Uniwersytetu Szczecińskiego.

Małgorzata Sass - opiekun SKE Europrometeja.

LEKCJA EUROPEJSKA Z EUROPE DIRECT W ZS 5

27.03.2015 r. członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego oraz uczniowie gimnazjum i liceum wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct w Szczecinie. Punkt Informacji Europejskiej Europe- Direct Szczecin jest instytucją publiczną należącą do ogólnoeuropejskiej sieci Europe Direct, której działania są koordynowane przez Komisję Europejską i pełni rolę łącznika obywateli z instytucjami europejskimi. Lekcja europejska poświęcona była europejskiemu wolontariatowi.

W czasie warsztatów mieliśmy okazję poznać różne programy, które oferują pracę wolontariuszom w różnych krajach Europy. Opłacony zostaje przejazd oraz mieszkanie i wyżywienie. Oprócz określonej pracy jest także możliwość poznawanie miejsca, w którym mieszkamy, zwiedzania, zawierania nowych znajomości. Podczas spotkania wypełniliśmy również ankietę, która wskazała nam jakiego typu wolontariat jest dla każdego najlepszy. Otrzymaliśmy również katalogi wszystkich najważniejszych programów oferujących wolontariat, zawierające wszystkie informacje, które należy posiadać przed przystąpieniem do programu. Zainteresowanych zapraszamy do Szkolnego Klubu Europejskiego Europrometeja, sala nr 110.

Lekcje europejskie, fora dyskusyjne…

Po przeszkoleniu młodych Europejczyków naszego klubu przyszedł czas na lekcje europejskie dla uczniów naszej szkoły. Członkowie klubu prowadzili również lekcje o naszym mieście: " Szczecin w Unii Europejskiej". A konkurs " Szczecin- miasto młodości i przyszłości" zapewnił jednemu z członków klubu indeks na studia i rok studiowania za darmo w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie. " Standardy europejskie w Urzędzie Miasta Szczecin" prowadzone były przez kierownika Biura Obsługi Interesantów w Szczecinie. Bardzo ciekawe było forum pt: " Polska w UE- korzyści i straty", o którym wypowiedział się pani Dyrektor Wiesława Fajer: "Poruszane tematy wykazały wielką tolerancję poglądów oraz dojrzałość obywatelską młodych Europejczyków. Młodzież wykazała wiele troski i obaw związanych z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej." W tym roku szkolnym właśnie trwają Obchody Praw Człowieka. Lekcje prowadzone są przez sędziego z Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Małgorzata Sass - opiekun SKE Europrometeja.

Wyjazdy, wycieczki…

W klubie każdy znajdzie coś dla siebie. Są bowiem zajęcia sportowe, plastyczne, warsztaty, wyjazdy, wycieczki. Wspólnie chodzimy na logogryf, pieczemy kiełbaski, zwiedzamy miasta krajów UE ( ostatnio uczniowie zwiedzali Berlin). Członkowie klubu uczestniczyli również w Mistrzostwach Europy w Regatach Szalup w Bremen, do którego przygotowywali się przez pół roku. Nasz klub organizuje również wycieczki po Szczecinie, Urzędu Miasta, sądów.

Małgorzata Sass - opiekun SKE Europrometeja.

Dni Europejskie, festyny, zjazdy…

Corocznie SKE Europrometeja organizuje Dni Europejskie w Zespole Szkół nr 5. Zawsze mamy inne pomysły na spędzenie tego święta. Czasem nasza szkoła zamienia się w "Europę". Klasy przygotowują informacje o wylosowanym kraju członkowskim, serwują potrawy charakterystyczne dla danego kraju, tańce, dekorują klasę, projektują foldery, ulotki. Oczywiście komisja wybiera najlepiej prezentujący się kraj, a klasa otrzymuje nagrodę. Z okazji Dnia Europy organizujemy również konkursy plastyczne o krajach UE, konkursy na najlepszą prezentację czy ulotkę. Innym razem są to konkursy z wiedzy o Europie i UE oraz konkursy krzyżówkowe. W tym roku odbył się konkurs Eurogra , w którym brały udział wszystkie klasy liceum i dwie klasy gimnazjum. Członkowie klubu byli bardzo zaangażowani, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem. Konkurs składał się z dwóch części: indywidualnej i zespołowej. W części indywidualnej młodzież rozwiązywała test o UE, a części zespołowej odgadywali hymny krajów, nazwy stolic, zabytków, rodzaj waluty, flagi itp. Szczególnie podobała się wszystkim druga część Eurogry. Dla wszystkich startujących były dyplomy oraz nagrody, które otrzymaliśmy z Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w Warszawie. Kilka razy uczestniczyliśmy w festynach na Jasnych Błoniach ( 60- lecie oświaty na Pomorzu), Parku Kasprowicza (Majówki) oraz Zamku Książąt Pomorskich (Dzień Europy). Na festynach prezentujemy działalność klubu, zapraszamy do współpracy, rozdajemy broszurki. Ostatnia prezentacja klubu odbyła się w maju tego roku na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie podczas inicjatywy zorganizowanej przez Biuro Regionalne Województwa Zachodniopomorskiego w Brukseli i nosiła nazwę " 9 maj- Dzień Europy". Nasz klub jest obecny na Regionalnych Zjazdach Szkolnych Klubów Europejskich. Są to ciekawe spotkania, na których można zapoznać się z działalnością klubów, wymienić doświadczenia i poznać nowych ludzi. Po zjeździe uczniowie mówili: "Uczestniczyłem z zjeździe klubów europejskich z naszego regionu. Uważam, że to wspaniały pomysł. Nawiązaliśmy współpracę z klubami z innych miast, poznaliśmy wiele osób, bo podczas warsztatów każdy z nas pracował z innym klubem."- powiedział Maciej Rychlik.

Małgorzata Sass - opiekun SKE Europrometeja.

Akcje charytatywne…

Pomagamy najbiedniejszym angażując się w różne akcje. Podczas znanego w Szczecinie przedsięwzięcia "Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości" nasz klub przygotował loterię na 1000 losów. Każdy los wygrywał. Członkowie klubu bardzo zaangażowali się, zbierali fanty na nagrody, pisali pisma do sponsorów. SKE Europrometeja przygotował również Euroloterię podczas Dnia Sportu w naszej szkole, a pieniążki przekazaliśmy na zakup tomografu komputerowego dla szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Małgorzata Sass - opiekun SKE Europrometeja.

Nasz klub to my…

Na bieżąco prowadzimy kronikę klubu, rejestrując w niej najważniejsze wydarzenia. Mamy swój kącik europejski, tablicę informacyjną i biblioteczkę. Swoją pracą dzielimy się z innymi pisząc artykuły do gazet edukacyjnych "Dialogi" oraz regionalnych " Głos Szczeciński", " Kurier Szczeciński". Zarówno dziś jak i w przyszłości Europa potrzebuje dobrze poinformowanych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli. Po kilku latach prowadzenia Szkolnego Klubu Europejskiego można stwierdzić, że uczniowie przyswoili sobie wiele wiadomości o Europie i Unii Europejskiej. Dzięki różnym inicjatywom nauczyli się aktywności, współpracy w grupie, tolerancji. Mam nadzieję, że zdobyte w klubie doświadczenia przydadzą się młodzieży w przyszłości.

Małgorzata Sass - opiekun SKE Europrometeja.