preloader
Przejdź do głównej treści

Czcionka:

Kontrast:

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY W MONACHIUM

PROJEKT MIĘDZYNARODOWY W MONACHIUM

W dniach 12 - 18 maja 2024 r. uczennice klas drugich wzięły udział w międzynarodowych warsztatach dla młodzieży w ramach projektu z preorientacji zawodowej „Zusammen kommen wir weiter” / „Razem osiągniemy więcej”, w którym udział wzięli także uczniowie z TME oraz rówieśnicy z niemieckiej szkoły z Soest (Nadrenia Północna-Westfalia).

W ciągu tygodnia uczniowie odkrywali swoje zdolności manualne podczas eksperymentowania w różnych warsztatach kreatywnych - m.in. tworzenie obiektów 3D i ich drukowanie; projektowanie przedmiotów użytkowych (głównie lamp) i wycinanie ich w tekturze lub drewnie na laserowym ploterze; tworzenie poklatkowej animacji wideo oraz budowa modeli (minirobotów) z podzespołów starych komputerów - tzw. "hebocon". 

Wspólna praca nad projektami umożliwiała lepsze poznanie uczniów z Niemiec, integrację z nimi oraz rozwój umiejętności językowych. Oprócz zajęć warsztatowych było wiele animacji językowych, zajęć integracyjnych, a także zwiedzanie ciekawych miejsc w Bawarii i przede wszystkim Monachium - były to m.in. starówka z Marienplatz, Deutsches Museum – jedno z największych na świecie muzeów techniki wraz z oddzielnymi filiami poświęconymi lotnictwu i motoryzacji, stadion Allianz Arena, z którego korzysta klub piłkarski Bayern München, kompleks parkowo-pałacowy Schleißheim... 

Zajęcia odbywały się w placówce edukacyjnej Heiner Janik Haus - Jugendbegegnungsstätte am Tower w Oberschleißheim, a projekt i koszty podróży zostały dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. 

Andrzej Bownik